CWG

India at CWG 2018

Athlete / Team Event Result
Athletics
Irfan Kolothum Thodi 20 km walk (Men)
Manish Singh Rawat  20 km walk (Men)
Soumya B  20 km walk (Women)
Khushbir Kaur  20 km walk (Women)
Jinson Johnson 1500 m (Men)
Dharun Ayyasamy 400 m Hurdles (Men)
Muhammed Anas Yahiya 400 m (Men)
Hima Das 400 m (Women)
M. R. Poovamma 400 m (Women)
L Suriya 10000 m (Women)
Dharun Ayyasamy
Muhammed Anas Yahiya
Jeevan Karekoppa Suresh
Amoj Jacob
Kunhu Mohammed
Jithu Baby
Arokia Rajiv
4 x 400 m relay (Men)
Hima Das
M. R. Poovamma
Sonia Baishya
Sarita Gayakwad
Jauna Murmu
4 x 400 m relay (Women)
Neeraj Chopra Javelin throw (Men)
Vipin Kasana Javelin throw (Men)
Tajinder Pal Singh Toor Shot Put (Men)
Sreeshankar M Long jump (Men)
Nayana James Long jump (Women)
Neena Pinto Long jump (Women)
Arpinder Singh Triple jump (Men)
Rakesh Babu A V Triple jump (Men)
Tejaswin Shankar High jump (Men)
Siddharth Yadav High jump (Men)
Navjeet Kaur Dhillon Discus throw (Women)
Seema Antil Discus throw (Women)
Purnima Hembram Heptathlon
Badminton
Kidambi Srikanth Men’s Singles QF
HS Prannoy Men Singles
P V Sindhu Women’s Singles 3rd round
Saina Nehwal Women’s Singles
Gadde Ruthvika Shivani Women’s Singles
Satwiksairaj Rankireddy &
Chirag Shetty
Men’s Doubles round 3
Ashwini Ponnappa &
N Sikki Reddy
Women’s Doubles QF
Ashwini Ponnappa &
Satwiksairaj Rankireddy
Mixed Doubles QF
N Sikki Reddy
Pranav J Chopra
Mixed Doubles
India Mixed Team 3rd round
Basketball
Satnam Singh
Amritpal Singh
Amjyot Singh
Ravi Bhardwaj
Arvind Arumugam
Arshpreet Bhullar
A Aravind
Akilan Pari
J Justin
P Jeevanantham
Yadwinder Singh
Joginder Singh
Men
Anjana Prasannan Geetha
Barkha Sonkar
Raspreet Sidhu
Grima Merlin Varghese
Anmolpreet Kaur
Navaneetha Pattemane Udayakumar
Rajapriyadharshini Rajaganapathi
Jeena Palanilkumkalayil Skaria
Shireen Limaye
Sruthi Menon
Bhandavya Hemmige Mahesha
Madhu Kumari
Women
Boxing
Amit Panghal 49 kg (Men)
Gaurav Solanki 52 kg (Men)
Mohammed Hussamuddin 56 kg (Men)
Manish Kaushik 60 kg (Men)
Manoj Kumar 69 kg (Men)
Vikas Krishan 75 kg (Men)
Naman Tanwar 91 kg (Men)
Satish Kumar +91 kg (Men)
M C Mary Kom 48 kg (Women)
Pinki Rani 51 kg (Women)
Laishram Sarita Devi 60 kg (Women)
Lovlina Borgoahin 69 kg (Women)
Cycling
Sahil Kumar Men’s sprint
Sanuraj Paul Sanandaraj Men’s sprint
Ranjit Singh Men’s sprint
Sahil Kumar
Sanuraj Paul Sanandaraj
Ranjit Singh
Men’s team sprint
Deborah Herold Women’s sprint
Aleena Reji Women’s sprint
Deborah Herold
Aleena Reji
Women’s team sprint
Sahil Kumar Men’s Keirin
Sanuraj Paul Sanandaraj Men’s Keirin
Ranjit Singh Men’s Keirin
Deborah Herold Women’s Keirin
Aleena Reji Women’s Keirin
Sahil Kumar Men’s Time Trial
Ranjit Singh Men’s Time Trial
Deborah Herold Women’s Time Trial
Aleena Reji Women’s Time Trial
Manjeet Singh Men’s Pursuit
Sonali Mayanglambam Women’s Pursuit
Monorama Tongbram Women’s Pursuit
Deborah Herold
Amritha Geethakumari
Sonali Mayanglambam
Monorama Tongbram
Aleena Reji
Women’s Team Pursuit
Manjeet Singh Men’s Point Race
Amritha Geethakumari Women’s Point Race
Sonali Mayanglambam Women’s Point Race
Monorama Tongbram Women’s Point Race
Amritha Geethakumari Women’s Scratch race
Sonali Mayanglambam Women’s Scratch race
Monorama Tongbram Women’s Scratch race
Gymnastics Artistic
Rakesh Patra Men’s Individual All-Around
Yogeshwar Singh Men’s Individual All-Around
Ashish Kumar Men’s Individual All-Around
Rakesh Patra
Yogeshwar Singh
Ashish Kumar
Men’s Team All-Around
Pranati Das Women’s Individual All-Around 15.75 points
Aruna Reddy Women’s Individual All-Around 31.00 points
Pranati Nayak Women’s Individual All-Around 38.65 points
Aruna Reddy
Pranati Das
Pranati Nayak
Women’s Team All-Around 40.05 points
Gymnastics Rhythmic
Meghana Reddy Women’s Individual
Hockey
Manpreet Singh (C)
Chinglensana Singh (VC)
P R Sreejesh (GK)
Rupinder Pal Singh
Harmanpreet Singh
Varun Kumar
Kothajit Singh
Gurinder Singh
Akashdeep Singh
S.V. Sunil
Gurjant Singh
Mandeep Singh
Lalit Upadhyay
Dilpreet Singh
Amit Rohidas
Suraj Karkera (GK)
Sumit
Vivek Sagar Prasad
Men
Rani (C)
Savita (VC & GK)
Deepika Thakur
Sunita Lakra
Deep Grace Ekka
Gurjit Kaur
Sushila Chanu
Rajani Etimarpu (GK)
Vandana Kataria
Lalremsiami
Navjot Kaur
Navneet Kaur
Poonam Rani
Monika
Namita Toppo
Nikki Pradhan
Neha Goyal
Lilima Minz
Women
Lawn bowls
Krishna Xalxo Men’s Singles
Pinki Women’s Singles
Krishna Xalxo
Alok Lakra
Men’s Pairs
Lovely Choubey
Rupa Tirkey
Women’s Pairs
Sunil Bahadur
Dinesh Kumar
Chandan Singh
Men’s Triples
Pinki
Farzana Khan
Nayanmoni Saikia
Women’s Triples
Alok Lakra
Sunil Bahadur
Dinesh Kumar
Chandan Singh
Men’s Fours
Lovely Choubey
Farzana Khan
Nayanmoni Saikia
Rupa Tirkey
Women’s Fours
Shooting
Ravi Kumar Men’s 10m Air Rifle
Deepak Kumar Men’s 10m Air Rifle
Apurvi Chandela Women’s 10m Air Rifle
Mehuli Ghosh Women’s 10m Air Rifle
Jitu Rai Men’s 10m Air Pistol
Om Prakash Mitharwal Men’s 10m Air Pistol
Weightlifting
52kg Combined – Men Ekambaraim Karunakaran 205.0 kg
52kg Combined – Men Anil Paul 187.5 kg
56kg Combined – Men Anil Mondal 212.5 kg
56kg Combined – Men Tamil Selvan 220.0 kg
Wrestling Freestyle
100kg – Men Satpal Singh
48kg – Men Ashok Kumar
52kg – Men Sudesh Kumar
57kg – Men Satvir Singh
62kg – Men Jagminder Singh
68kg – Men Jagdish Kumar
74kg – Men Rajinder Singh
82kg – Men Pannalal Yadav
90kg – Men Kartar Singh
over 100kg – Men Ishwar Singh